DOLAR 32,5169 0%
EURO 34,9843 0.25%
ALTIN 2.433,40-0,07
BITCOIN 2118137-0,13%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi
  • Haber Üçgen
  • Ekonomi
  • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi

ABONE OL
22 Aralık 2023 08:24
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine olan desteğini artırarak faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları tutarında “Green 4” temalı kredi anlaşması imzaladı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine sağladığı desteği artırmaya yönelik, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları tutarında “Green 4” temalı bir kredi anlaşması imzaladı. Kredide JBIC ana finansör, MUFG ve Resona Bank diğer finansörler olarak yer aldı. 

Hazine geri ödeme garantisiyle temin edilen toplam 12 yıl vadeye sahip bu kredi, Türkiye’deki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak. ‘Green 4’ kredisi, kredi portföyünün %47’sini yenilenebilir enerji ve yaklaşık %80’ini sürdürülebilirlik temalarına ayıran TKYB’nin bu alanlardaki faaliyetlerine katkı sağlayacak.

 TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop, “JBIC ile imzaladığımız bu dördüncü yeşil temalı ‘Green 4’ anlaşması, kurumlarımız arasındaki güçlü iş birliğini ve Türkiye’ye duyulan uluslararası güveni temsil ediyor. Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı kapsamında enerji sektörünün dışa bağımlılığını azaltma hedeflerimizi destekleyecek bu kredi aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede yeni yatırımların önünü açarak, Türkiye’nin net sıfır emisyon ve sürdürülebilir kalkınma yolculuğunda önemli bir adım olacak.” dedi.

JBIC Enerji Departmanı Genel Müdürü Ryuta SUZUKI ise, “Mart 2021’de imzalanan mevcut Green 3 kredisi, JBIC’nin ilk enerji verimliliği teşvik programıydı. Bu başarı, TKYB’nin enerji tasarrufuna stratejik bakış açısı ve bu konunun önemini benimsemesi sayesinde gerçekleşti. Green 3 kredisinin başarılı bir şekilde uygulanması, ekonomik büyümeyi sekteye uğratmadan karbonsuz bir geleceğe ulaşmada enerji verimliliği projelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. JBIC olarak, TKYB ile iş birliği içerisinde Türk sanayisinin uluslararası rekabetçiliğini Japon gelişmiş enerji verimliliği teknolojilerinin uygulanması ile daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez ise, “Ülkemiz tarafından uluslararası kuruluşlardan, hükümet kuruluşlarından, ihracat kredi kuruluşlarından ve ticari kreditörlerden enerji sektörü dahil olmak üzere pek çok sektör için uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, JBIC ile de iş birliğimiz son yıllarda hızla ilerlemektedir. 21 Aralık 2023’te Hazine geri ödeme garantisi altında JBIC ile TKYB arasında imzalanan bu anlaşmayla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı kapsamında önemli adımlar atılacaktır” şeklinde görüşlerini aktardı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.