1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TPF Başkanı Ömer Düzgün: “Sektörün Geleceğini Belirlemek İçin Birlik ve Beraberlik Şart”

TPF Başkanı Ömer Düzgün: “Sektörün Geleceğini Belirlemek İçin Birlik ve Beraberlik Şart”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda perakende sektörünün yıllık zirvesi olarak kabul edilen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferansı ve Fuarı için geri sayım başladı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 14’üncü kez düzenlenecek olan YZB, sektörün önde gelen üreticilerini, temsilcilerini, tedarikçilerini ve hizmet sağlayıcılarını aynı çatı altında buluşturacak. 13-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik, “Birlik Beraberlik” temasıyla katılımcılara ilham verecek. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan YZB 2023, yeni ürünler ve saygın konuşmacılarıyla bir kez daha sektörün nabzını tutacak.

Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB); 14’üncü yılında sektörün nabzını tutmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin rotasını belirlemek için kritik bir platform olacak. TPF tarafından düzenlenen YZB 2023; organize gıda perakendesinin zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen ulusal ve çok uluslu markalarını İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya getirecek. Bu yıl “Birlik Beraberlik” temasıyla 13-14 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan organizasyon, yeni ürün tanıtımlarının yanı sıra sektörde dayanışma ve iş birliği kültürünün önemini vurgulayarak, katılımcıları ortak hedefler etrafında bir araya getirecek.

İlk olarak 2009 yılında düzenlenen ve perakende sektöründeki insan gücü, markalaşmanın faydaları, bir işletmedeki verimli dönüşümü tesis eden unsurlar, çevremizi saran naylon poşetlere karşı başlatılan çevre bilinci hareketi, ülkemize, sektöre, çevremize değer katmanın ve elimizdekileri daha iyi değerlendirmenin yolları, perakendenin geleceği gibi önemli konuların masaya yatırıldığı YZB’de; katılımcı ve sponsor firmalar, temsil ettiği yüzlerce markanın yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Bu yıl Coca-Cola İçecek, Nestlé, Evyap, Sütaş ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan YZB 2023’te sektörün duayen isimleri ise sunumlarıyla gıda ve perakende sektöründeki atılması gereken adımları katılımcılarla paylaşacak.

SEKTÖRÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ İÇİN BİRLİK VE BERABERLİĞE DİKKAT ÇEKECEĞİZ

Her yıl binlerce sektör temsilcisini aynı çatı altında bir araya getiren etkinliğin bu yıl da coşkulu bir atmosferde gerçekleşeceğini belirten Focus Fuar ve Kongre Yönetimi Genel Müdürü Özlem Adıgüzel, “YZB, perakende sektörünün yenilikçi yüzünü yansıtmak, karşılaşılan sorunlara somut çözümler üretmek ve tüm paydaşların ortak hedeflere doğru ilerlemesi için önemli fırsatlar sunuyor. Günümüzde yaşanan hızlı yaşam tarzı değişiklikleri, iş yapış biçimleri ve alışveriş süreçlerinin yanı sıra küresel ekonomik dalgalanmalar, enflasyonla birlikte karşılaşılan farklı faktörler gündemimizi şekillendiriyor. Bu yıl belirlediğimiz ‘Birlik ve Beraberlik’ teması ile sürdürülebilir bir gıda perakende sektörünün oluşturulmasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekeceğiz. Amacımız, daha güçlü bir geleceğe adım atmak için kritik meseleleri çözüm önerileriyle ele almak” dedi.

“ORTAK HEDEFLERE TEK YÜREK İLERLEYECEĞİZ”

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, etkileri daha da derinleşen küresel ekonomik çalkantılar, iklim değişikliği, çevresel sorunlar gibi zorluklara işaret ederek, sektörün birlikte hareket etme etmesi gerektiğine ve dayanışmaya vurgu yaptı. Düzgün; “Günümüzün ve geleceğin olası sorunlarına dikkat çekebilmek amacıyla YZB’nin ana temasını ‘Birlik ve Beraberlik’ olarak belirledik. Gıda perakendesi, yerel gücü yanına alarak yenilenmeye ve yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor. İki günlük YZB etkinliğinde tarım, gıda enflasyonu sorunları, iklim krizlerinin beraberinde getireceği olumsuzluklar, yerel üretimin önemi, sektör olarak birlikte atmamız gereken adımlar ile yeni yatırım fırsatları gibi konuları ele alacağız. Belirlenecek ortak hedeflere tek yürek ilerleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“DAHA GÜÇLÜ BİR İLETİŞİME VE İŞ BİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Ömer Düzgün, teknoloji ve savunma sanayisi kadar yerli üretim, tarım, sürdürülebilirlik gibi alanlarda geleceğimizi yeniden şekillendirmenin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Tüm aşamaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Düzgün şöyle konuştu: “Tarladan sofraya uzanan süreçleri gözden geçirerek ve gereken önlemleri alarak yeni stratejiler oluşturmalıyız. Rekabetin yoğun olduğu sektörümüzde, tarım, hayvancılık, gıda üretimi, tedarik, lojistik ve sektörel iş birlikleri giderek önem kazanıyor. Bugüne kadar sektörün tüm tarafları kendi iç işleyişine odaklandı. Herkes kendi stratejisini belirledi, adımlar attı. Hepsi birbirinden kıymetli işlerdi. Birbirinden kıymetli projeler hayata geçirildi, başarı hikayelerine tanıklık ettik.  Ancak artık tek yürek olma vakti. Daha güçlü iletişime ve iş birliğine ihtiyacımız var. Eğer bugünden geleceğe yönelik adımlar atmaz, ortak hedeflere yürümez, olası sorunları öngörmez, tüketicilere alınması gereken tedbirleri sunmaz ve daha şeffaf olmazsak, gelecekteki hedeflere ulaşmamız bir hayal olur. Biz bir olduğumuzda, gelecek bizim olur, bereket bizim olur, fırsatlar bizim olur; birlikte olduğumuzda başarı da bizim olur. Başta Perakende Yasası’ndaki eksik ayaklar olmak üzere geleceğimizi şekillendirmek için sektördeki tüm paydaşlarımızı YZB’ye bekliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TPF Başkanı Ömer Düzgün: “Sektörün Geleceğini Belirlemek İçin Birlik ve Beraberlik Şart”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin