1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çocukların beyninde damarsal bozukluklara rastlanır mı?

Çocukların beyninde damarsal bozukluklara rastlanır mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mucizevi bir organ olan beyinde oluşacak hastalıklar insan hayatında büyük sorunlara yol açabilir. Üstelik sadece yetişkinler için değil, çocuklarda da görülebilen beyin damarsal bozuklukları yüksek derecede hayati risk taşır. Çocuk beynindeki damarsal bozukluk türlerini anlatan Liv Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tufan Hiçdönmez “Beyindeki damarsal bozuklukların tedavisi mümkün mü? Tedavide hangi yöntemler kullanılır?” sorularını yanıtladı. 

Çocuklarda beyin damarsal bozuklukları arasında Arterio-Venöz Malformasyonlar (AVM) Kavernoma (Kavernöz Anjioma) gibi damar yumakları görülebilir. Yenidoğan bebeklerde de nadiren Galen Veni Anevrizması denilen baloncuklar bulunabilir. Moyamoya Hastalığı da çocuk hastalarda çok nadir olsa da görülen bir damarsal bozukluktur. 

 

Kavernomalar nasıl tespit edilir?

Kavernomalar genellikle bulgu vermezler ve MR görüntülemede tesadüfen bulunup, kolayca tanınır. Bazı çocuklarda ise nöbet geçirmeye neden olabilir. Bazı hastalarda beyin kanamalarına da rastlanabilir. Bulgu veren hastalarda ameliyat ile alınabilir. Ameliyatın riskli olduğu bazı bölgelerde radyocerrahi ile tedavi edilir.  

 

Arterio-venöz malformasyon (avm) damar yumağı nasıl tedavi edilir?

Kavernomalara göre tedavisi daha zor olan ve yüksek basınçlı kan akımından tehlikeli beyin kanamalarına neden olabilen damarsal bozukluktur. Kanama riski her yıl için %2-4 arasındadır. Böyle durumlar nöbetlerle de sonuçlanabilir.

AVM tanısı MR ile sonrasında gerçekleşen radyolojik detaylı inceleme anjio ile yapılır. Bazı uygun olgularda besleyici atar damarın tıkanması anjio işlemi ile tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi ise AVM damar yumağının ameliyatla çıkarılmasıdır. Küçük boyutlu AVM’ler  radyocerrahi işlemiyle tedavi edilebilir. Bazı hastalarda ise tüm bu tedaviler hep birlikte uygulanabilir.  

 

Moyamoya hastalığı

Bu hastalık çok nadir de olsa çocuklarda görülmektedir. Beyni besleyen damarların tıkalı olması nedeniyle gerçekleşir. Beynin kanlanmasının azaldığı bu durumda çeşitli ameliyat teknikleriyle beyin kan akımının arttırılması amaçlanır. Çocuk hastalarda saçlı deriyi besleyen damar ve kasların, az kanlanan beyin bölgeleri üzerine yerleştirilmesiyle yeni damarlanmalar sonucunda beyin beslenme alanları yaratılmaya çalışılır.     

 

Galen veni anevrizmasındaki yöntemler

Yeni doğan bebeklerde beynin önemli toplar damarlarından olan Galen toplar damarının büyük bir baloncuk şeklinde gelişmiş olmasıdır. Oldukça nadirdir. Bu durumda bebeğin kan dolaşımı ile ilgili olarak kalp yetmezliği,  hidrosefali ve kanama görülebilir. Girişimsel nöroradyoloji uzmanları tarafından baloncuğun damar içinden tıkanması yöntemiyle tedavi edilmektedir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocukların beyninde damarsal bozukluklara rastlanır mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin