1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Anadolu Sigorta “Yüzde 30 Kulübü”ne katıldı

Anadolu Sigorta “Yüzde 30 Kulübü”ne katıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Sigorta, şirketlerin yönetim kurullarında ve üst yönetiminde görev alan kadın çalışan oranının en az yüzde 30’a çıkarılabilmesi amacıyla uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren ve Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun üstlendiği “Yüzde 30 Kulübü”nün üyesi oldu. Böylece, 6 kıtada 20’den fazla ülkede 1400’ü aşan üst düzey yönetici üyesi bulunan Yüzde 30 Kulübü’nün Türkiye’deki üye sayısı Anadolu Sigorta’nın katılımıyla birlikte 79’a ulaştı.

Anadolu Sigorta, Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun üstlendiği “Yüzde 30 Kulübü”nün yeni üyesi oldu. Üyelik anlaşmasına yönelik imza töreni, Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurucu Başkanı Prof. Dr. Melsa Ararat’ın katılımıyla 24 Ağustos 2023 Perşembe günü gerçekleşti. 6 kıtada 20’den fazla ülkede 1400’ü aşan üst düzey yönetici üyesi bulunan Yüzde 30 Kulübü’nün, Anadolu Sigorta’nın da katılımıyla birlikte Türkiye’deki üye sayısı 79’a yükseldi. 

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli hedeflerinden biri olarak öncelikli çalışma alanları arasında bulunduğunu belirten Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş “Sürdürülebilir kalkınmanın temellerinden biri olduğuna inandığımız toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi kapsamında kadının ekonomide ve yaşamdaki varlığına ve gücüne destek veriyoruz. Mevcut durumda %51’e ulaşmış bulunan kadın çalışan oranımız, bu anlayışımızın açık bir göstergesidir. Bu konuda pek çok ulusal ve uluslararası inisiyatifle iş birliğimiz bulunuyor. Kadın çalışan ve yönetici oranımızı sistematik olarak artırarak ve kadınların ekonomiye katılımını teşvik eden çalışmalara destek vererek sektörün öncü ve örnek şirketi kimliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Anadolu Sigorta olarak Yüzde 30 Kulübü hareketine katılarak kamuoyuna ve çalışanlarımıza, organizasyonumuzun her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi hedeflediğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurucu Başkanı Prof. Dr. Melsa Ararat, “Kulübümüzün 79. üyesini heyecanla karşılıyoruz. Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyasının şirket CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlarından oluşan üyeleri kampanyaya katılarak kadınların, şirketlerin, tüm yönetim organlarında temsil edilmelerinin iyi bir yönetişim ve iş meselesi olduğu mesajını akranlarıyla paylaşmış oluyorlar” diye konuştu. 

Yüzde 30 Kulübü’nün yanı sıra “Bağımsız Kadın Direktörler” ve “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projelerine ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Direktörü Ata Can Bertay ise “Anadolu Sigorta’nın Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası’na katılımı, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği önemi göstermesi açısından çok değerli. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu olarak, Anadolu Sigorta’nın yönetim kurulu ve üst yönetimde kadın temsilini artırma iradesini memnuniyetle karşılıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini her düzeyde sağlamak, sadece doğru olanı yapmak değil; aynı zamanda geleceğin başarılı şirketlerinin temel taşlarından biri olacaktır. Anadolu Sigorta’nın bu vizyoner kararı, ülkemiz şirketlerine örnek olacaktır” açıklamasında bulundu. 

 

Yüzde 30 Kulübü Hakkında

2010 yılında İngiltere’de kurulan Yüzde 30 Kulübü inisiyatifi, iş dünyasındaki kadınların üst düzey liderlik rollerinde temsilini artırmayı ve şirketleri daha kapsayıcı bir iş ortamı oluşturmaları için teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun için dünyanın en büyük şirketlerinin yönetim ve üst yönetim seviyesinde en az %30 kadın temsilini hedefliyor. 

Yüzde 30 Kulübü, yönetim kurulu başkanlarının ve CEO’ların, organizasyonlarının her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçladıkları bir iş birliği olarak biliniyor. Bu iş birliğinin arkasında toplumsal cinsiyet dengesinin şirketleri daha başarılı ve yönetim kurullarını daha etkin yapacağına olan inanç yatıyor.  

Yüzde 30 Kulübü Türkiye, 2017 yılında Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (SU CGFT) çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Forumun “2022 Yönetim Kurulunda Kadın Raporu”na göre Türkiye’de Yönetim Kurullarında kadın üye oranı %17,5. Halka açık 475 şirketin 158’inin yönetim kurulunda ise kadın üyesi bulunmuyor.

Yüzde 30 Kulübü Türkiye hedefleri arasında, BIST Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da yer alan şirketlerde yönetim kurullarındaki kadın üye oranının en az yüzde 30’a ulaştırılması ve BIST’teki tüm şirketlerin yönetim kurullarında kadın üyelerin yer almasının sağlaması da yer alıyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anadolu Sigorta “Yüzde 30 Kulübü”ne katıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin