Galatasaray

20 TAKIMLI SÜPER LİG SÜRPRİZİ

20 takımlı Süper Lig olur mu?

SÜPER LİG 20 TAKIMLI OLUR MU?
Hürriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Meleke, “20 takımlı Süper lig olur mu?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte oo sözleri…. Neredeyse 800 bin kilometrekarelik dev bir yüzölçüm, 81 il merkezi ve futbol aşığı 80 milyonluk bir nüfus. Lige çıkamayan Bolu’yu, Altınordu’yu filan görünce bir “Neden olmasın” duygusu oluşuyor insanda.

13 POZİSYONUN MANASIZLIĞI..
Ama Avrupa kupalarına ligden sadece 4 takım gidebilmesi, 3 küme düşeni de çıkarınca kalan tam 13 pozisyonun manasızlığı ürkütüyor.

20 SENEDİR DİLE GETİRİLİYOR
Spor kamuoyunda neredeyse 20 senedir dile getirilen bir öneri, Süper Lig’in 20 takıma çıkarılma konusu.

ŞİKE SÖYLENTİLERİ RAHATSIZ EDEBİLİR
Meslek hayatım boyunca bu fikre karşı çıktım, gerekçem de ligdeki anlamsız pozisyon sayısındaki artışın güvensizlik doğurma ihtimaliydi. Lig 6.’lığıyla 17.’ciliği arasında fark olmayan bir turnuvada, son haftalarda hedefsiz maç sayısı olağanüstü artacak, şike söylentileri namuslu futbolcu ve antrenörleri rahatsız edecek ve tadımız kaçacak diye ürktüm hep.

SPOR TOTO 1. LİG ÖRNEĞİ
Ama ülkenin coğrafi ve sosyolojik koşulları göz önüne alındığında da kontra düşünceler beliriyor insanın zihninde. Spor Toto 1. Lig maçlarını izliyoruz, büyük şehirlerin iyi takımları mücadele ediyor orada.

ADANA DEMİR, ERZURUM’UN STAD ATMOSFERİ ÇOK İYİ
Boluspor bir kez daha Süper Lig’e çıkamadı, Adana Demir’in, Erzurum’un ligde olduğu zamanlarda çok iyi stat atmosferleri sunduklarını hatırlıyorum.

İNSANLARA MUTLU OLUCAK SEBEP
Ülke geniş, nüfus çok. Yurdum insanı duygusal, mutlu olacağı çok fazla sebep bulamıyor hayatında.

BİR VİLAYETİN TEMSİLİ ATMOSFERİ DEĞİŞTİRİYOR
Ve bir vilayetin Süper Lig’de temsili, o ilin atmosferini bütünüyle değiştirebiliyor.

NELER YAPMALI?
Peki Süper Lig’in gerçekten de 20 takıma çıkışı tartışmaya açılabilir mi? Ya da açılabilmesi için neler yapılmalı?

BİLANÇO ŞEFFAF OLMALI
Kocaelispor’un, Eskişehirspor’un, Gaziantepspor’un çizgisi ortada… Türkiye’de kulüpler ‘zengin holiganlar’ tarafından yönetilmeye devam ettiği; başkanlar, sigorta ve vergi dışında hiçbir borçtan yükümlü olmadığı sürece bu tablo kaçınılmaz olacak.

KULÜP BORÇLARI TEK TIKLA GÖRÜLMELİ
Ülke futbolunun şu anda bir numaralı önceliği bence ‘Spor Kulüpleri Yasası’. Yöneticileri tüm borçlardan mesul hale getirecek şeffaf bir düzenek. Kulüplerin bilançolarına tek tıkla internetten ulaşılmasını sağlayacak bir algoritma.

2020’DEN SONRA KURULABİLİR
Süper Lig kulüplerinin bilançoları şeffaf olur, finansal olarak iyi yönetilmeyen kulüpler layıkıyla cezalandırılırsa; mesela 2020’den sonra, 20 takım hayali kurulabilir. O noktada tabii ki önümüzdeki en büyük engel, hedefsiz takım sayısındaki artış olacak.

İLK 7’Yİ ANLAMLI HALE GETİRMEK MÜMKÜN
Şu anda sıralamadan Avrupa’ya yalnızca 4 takım gönderebiliyoruz ama o son bileti play-off yoluyla vererek, ilk 7’yi anlamlı hale getirmek mümkün. İlk 2 doğrudan Devler Ligi, kupa galibi ile üçüncü de doğrudan Avrupa Ligi bileti alır.


İLK 7 YARIŞI KAVRAMI OLUŞUR
Ligi 4-5-6-7’nci bitiren 4 takım da son Avrupa bileti için play-off oynarlar. Böylece ‘ilk 7 yarışı’ diye bir kavram oluşur ve muhtemelen son maçın son dakikasına kadar 9-10 takım yarışta kalır.

PLAY-OUT
En az play-off kadar faydalı bir seçenek de play-out. Son 2 takımları doğrudan küme düşer,

KİM İYİYSE, O SÜPER LİG’DE
1. Lig’in ilk ikisi de bugünkü gibi doğrudan terfi eder. Sonra Süper Lig’in 14-15-16-17.’siyle 1.Lig’in 3-4-5-6.’ları play-out oynar. Kim iyiyse, o olur gelecek sene Süper Lig’de.

PLAY OUT OYNANSA
Mesela Erzurum, Gazişehir, Ümraniye, Bolu, Osmanlı, Konya, Alanya, Antalya play-out oynuyor olsalar; bunların 4’ü gelecek yıl Süper Lig’de devam etse..

HEDEFSİZ EKİP KALMAYACAK
İki farklı kazanç çıkaracağız buradan: Hem Süper Lig’de son dakikaya kadar neredeyse hedefsiz ekip kalmayacak; ilk 7’yi ve ilk 13’ü hedefleyenler zaten neredeyse ligin tamamı olacak.

6 TAKIMA TERFİ ŞANSI
Hem de 1.Lig’i oyuna daha güçlü katacağız. Tam 6 takıma terfi şansı vereceğiz. Ve bambaşka ritimde bir turnuva kazanmış olacak Türk futbolu.


SERİA A’DA 18’E DÜŞÜRÜYORLAR..
Bizim seviyemizdeki ülkelerde 20 takımlı lig örneği yok, biliyorum… Hatta İtalya bile Serie A’yı 18 takıma düşürmeyi değerlendiriyor ara ara…

BU KONUA TARTIŞILABİLİR…
Ancak Türk sosyal hayatında futbolun yeriyle coğrafi ve demografik koşullarımız göz önüne alındığında bu fikrin en azından ‘tartışılabilir’ olduğunu düşünüyorum ben…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir