Galatasaray

ORTALIK ÇOK FENA KARIŞTI

ORTALIK ÇOK FENA KARIŞTI

Fatih Altaylı’dan olay sözler
Fatih Altaylı, futbol dünyasında yaşananları ve şampiyonluk yarışını değerlendirdi. (Habertürk)

G.SARAY, F.BAHÇE VE BEŞİKTAŞ…
İşte Fatih Altaylı’nın gündem olacak o kritik sözleri… (Habertürk)

GÜNEŞ’İN ARKASINA SAKLANDI
Beşiktaş’ın mali sorunlarını aşmak için sürekli başarıya muhtaç olduğunu söyledim hep. Özellikle de Şampiyonlar Ligi’ne kalmadığı sürece mali sorunlar artar. Bu, Galatasaray için de böyle. Beşiktaş’ı zor günler bekliyor ama tüm kulüplerimiz aynı durumda. En kötü durumda olan Trabzonspor. En çok konuşan başkan olan, en üst perdeden konuşan başkan olan Orman bir süredir sessiz. Şenol Güneş’in arkasına saklandı. Sahaya çıkmama gerekçesi olarak Şenol Hoca’yı göstermek ayıptır.

YÖNETİMSEN ÇIKACAKSIN…
Ne demek “Şenol Hoca istemedi, çıkmadık”. Yönetimsen “Çıkılacak” dersin, hoca da çıkar. Şenol Güneş, Beşiktaş’ın sahibi mi? Bunun faturasını Güneş ödemeyecek. Kulüp ödeyecek. Bu takım halka açık bir şirket. Bunun bir de SPK tarafı var. Sermaye Piyasası Kanunu gereği yaptırımlar olmalı. Sen halka açık bir şirketi bilerek zarara uğratıyorsun. Yatırımcının hakkını yiyorsun. Beşiktaş yönetimi Şenol’a suçu yıkarak bu işten kurtulamaz.

ARADA BİR SORUN VAR
SORU: Şenol Güneş’in kalmasının Beşiktaş’a zarar vereceğini savunan birçok yazar var… Siz neler söyleyeceksiniz?

Ben onu bilemem. Ama gördüğüm tablo, yazarların haklı olduğunu gösteriyor. Belki de Şenol Güneş bu yıl da kalmamalıydı. Belli ki, yönetimle Şenol Hoca arasında sorun var. Sürekli kiralık oyuncularla oynamak, kozlarının sürekli elinden alınması Şenol Hoca’yı kızdırmıştır mutlaka.

BİR FUTBOL CANAVARI ÇIKARDIK
SORU: Arda Turan için hafta içi yazdınız. İkinci şansı da elinin tersiyle itti. Hem başkanını hem hocasını zor durumda bıraktı. Siz neler söyleyeceksiniz?

Yıllardır tanıdığım, Arda gibi şahane bir çocuğun bu hale gelmesini gerçekten aklım almıyor. Mütevazı, temiz bir adamdan bir futbol canavarı çıkarmayı başardık el birliğiyle. Barcelona-Real Madrid maçında hep bunu düşündüm. O sahada olabilecekken, Türkiye’de hakem tartaklamakla gündemde olmak ne hazin bir düşüş. Aslında Arda bu dönem için bir prototip olabilir. Aniden gelen şöhret, büyük paralar ve siyasi ve toplumsal ilişkilerin şımarttığı bir adam.

FEDERER DE ÖYLEYDİ
Bunun getirdiği bir nobranlık, bir aşırı özgüven, bir güç histerisi. Psikiyatr işe yarar. Ünlü tenisçi Federer de gençlik döneminde berbat bir adammış. Sürekli kavga, itiş kakış, maçlarda sinir krizi düzeyinde bir hırs. Sonra tedavi gördü ve ekselans oldu.

ACUN ABİSİNE ÖZENMESİN
SORU: Yeni jenerasyon Arda olayından ne gibi dersler çıkarmalı?

Futbolcusun sen, futbolcu kal. Sosyete gülü olmaya çalışma, güç simsarlığı yapan eski futbolcularla gereğinden fazla yakınlaşma, seni oraya getirenin futbol olduğunu asla unutma, siyasete fazla bulaşma, gücü ilişkilerinde değil, sana futbol oynatan bacaklarında topla, PlayStation futbolcusu olma, Acun abine özenme, yurt dışına gittiysen oralı gibi yaşa.

KÖTÜ BİR TAT BIRAKTI
SORU: Fenerbahçe-Bursa maçı her iki taraf için de bir korku filmi gibi geçti. Aykut Hoca ilk yarıdaki Alper ve Aatif tercihleri için ağır eleştirildi. Valbuena’da ya da Mehmet Ekici’de olmayan, Alper ve Aatif’ta olan ne? Bir de yönetimi çok eleştirilen Fırat Aydınus var. Sizin görüşünüz neler? Nerede hata yaptı?

Çok garip bir maçtı. Ağızlarda kötü bir tat bıraktı. Hakem hatalarıyla, futbolcuların tavırlarıyla alışılmadık türde bir maçtı.

VALBUENA’NIN ETKİSİ
Valbuena’nın Fenerbahçe için ne kadar önemli olduğunu herkes görüyor, bir Aykut Kocaman görmüyor. Adam oyuna girince maçı başka bir hale getiriyor ama Aykut Hoca sürekli yedekten alıyor Valbuena’yı. Fırat Aydınus bu sezonun en iyi hakemi bana göre. Bu maçta yaptığı birkaç hata bu unvanını elinden almaz.

İSTİFALARI KOMEDİ DİZİSİ OLDU
Aykut Kocaman maç sonunda yine istifa göndermeleri yaptı. Seyircinin ilgisizliğinden yakındı…

Aykut Bey’in istifaları ve istifa imaları artık komedi dizisi oldu. Seyircinin ilgisizliğinden yakınacağına, ‘Türkiye’nin takımına en bağlı taraftarı niye ilgisizleşti?’ diye bir düşünsün. Obradovic’in takımının maçlarına büyük ilgi var da, Kocaman’ın maçlarına niye ilgi yok, onu bir anlamaya çalışsın bence. Sonuçta ikisi de aynı kulübün takımları, aynı renk forma ile maça çıkıyorlar. Biri full çekiyor, biri boş tribünlere oynuyor. Bunun nedeni taraftar olamaz.

PENALTILAR GOMİS’İ GERİLİME SOKUYOR
SORU: Galatasaray’ı Akhisar maçında nasıl buldunuz. Rodrigues maçı aldı kopardı. Ama Gomis sanki biraz sıkıntılı. Siz takımı nasıl buldunuz?

Galatasaray çok zorlandı. İlk yarı ile ikinci yarı farklı G.Saray vardı. Akhisar bu yıl Galatasaray’a kök söktürdü. Bu maçı da alabilirlerdi, Muslera’ya takıldılar. Gomis gol atmadığı zamanlarda da çok yararlı bir oyuncu. Çok karakterli, çok kaliteli bir adam. Pozitif bir duygu yayıyor. Gomis’teki sorun penaltı. Fatih Hoca ısrarla Gomis’e attırıyor ve o da ısrarla kaçırıyor. Terim, “Ben oyuncuma sahip çıkarım” mesajı vermek istiyor ama bu her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Gomis penaltılarda gerilmeye başladı ve bu da ayağına yansıyor. Halbuki Gomis’le konuşup penaltıları başkasına attırsa birkaç maç işler yoluna girebilir. Gomis’i bu kadar gerilime sokmanın alemi yok bence.

YÜZDE 90 G.SARAY ŞAMPİYON
Siz her zaman temkinlisiniz ama herkes G.Saray’ın artık şampiyonluğuna garanti gözüyle bakıyor…

Hala temkinliyim. İkili averajda Başakşehir’in altında kalıyoruz. Bu saatten sonra teknik, taktik yalan oldu. Artık futbolcular yapmaları gerekeni sahada yapacaklar. En korktuğum maç Akhisar maçıydı ama hala çok rahat değilim açıkçası. Evet, yüzde 90 biz şampiyonuz ama yüzde 10 da fena bir olasılık değil rakipler açısından.

BUNLAR ÇOK ÇİRKİN LAFLAR
SORU: Farklı bir soru sormak istiyorum. Özellikle son haftalarda herkes şike peşinden koşuyor. ‘Demba Ba Beşiktaş’a, Sow F.Bahçe’ye, Dany ve penaltıyı kaçıran Soner Aydoğdu da G.Saray’a sattı’ diye ağzı olan konuşuyor. Bunlar bitmeyecek gibi. Bu işin sonu nereye gidiyor?

Bunlar çok çirkin laflar. Ben hiçbir futbolcu ve teknik adamın böyle işler yapacağına inanmam. Özellikle Akhisar maçında Galatasaray’a yönelik olarak bu iddialar ortaya atıldı. Peki maç öyle mi oldu! İkinci yarı Galatasaray’a sahayı dar eden bir Akhisar vardı sahada. 90+4’te gol arıyordu ve Muslera olmasa maçı Akhisar alacaktı. Örneklere bakınca bunun Fenerbahçeliler’in iddiaları olduğu anlaşılıyor.

AYIPTIR BUNLAR…
O zaman şunu da söyleyebilir miyiz; ‘Sow baktı ki, eski takımı gol atamıyor, gitti kalesine attı’ diyebilir miyiz? Diyemeyiz tabii ki, ayıptır bunlar. Ama Türkiye’de hiçbir şeye güven kalmadığı gibi futbolda da artık güven yok, şüphe var. Yok siyaset şu takımı şampiyon yapmak istiyor, yok hakemlere şöyle talimat gitti. Yok şu başkan olmasın diye bu takım şampiyon yapılacak. Sürekli dedikodu üzerine bir lig dönüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir